Poradnik Zdrowotny - porady, odpowiedzi na pytania dotyczące medycyny - newsy 

Poprawa zgryzu u osób starszych

Medycyna idzie do przodu, a ortodoncja coraz częściej zajmuje się poprawianiem zgryzu u osób starszych. Niekiedy takie zalecenia wydaje protetyk, który po zlikwidowaniu wady zgryzu przez leczenie ortodontyczne, może podjąć się przygotowania protezy zębowej.

Etapy leczenia
Każdy ortodonta swoją pracę z nowym pacjentem rozpoczyna od diagnozy stanu jego zgryzu, a także zębów. Dzięki temu może zaproponować najskuteczniejsze sposoby korygowania uzębienia. Po diagnozie przygotowywany jest plan leczenia, który obejmuje między innymi wybór odpowiedniego aparatu, a także czasu leczenia. Pacjent po założeniu aparatu przychodzi na wizyty kontrolne, a po pozbyciu się aparatu wykonywane jest zdjęcie RTG, które ma być porównaniem dokonanej zmiany.


Polecamy: Ortodonta Kraków


Leczenie w każdym wieku
Lekarze jednogłośnie zaznaczają, że należy skończyć z myśleniem, iż ortodonta dla dzieci nie może zajmować się zgryzem osoby starszej. Tym bardziej że aktualnie ortodonci w leczeniu wykorzystują aparaty typu clear aligner, które wykorzystują przezroczyste nakładki. Poprzez zastosowanie tych nakładek nikt nawet nie zauważy, że używamy aparatu ortodontycznego. Co więcej, noszenie aparatów od kilku lat stało się modne. Wiele osób udaje się do gabinetu ortodontycznego, aby założyć na swoje zęby aparat, mimo że nie mają wady zgryzu. Wówczas zakładany aparat nie angażuje mocno szczęki, a jego używanie można uznać za profilaktyczne. Nie zapominajmy również o aparatach ruchomych, które zakładamy w wybranym przez siebie momencie i tak też je ściągamy. Stosuje się je jednak przy niewielkich wadach zgryzu, zwykle w czasie dojrzewania.

Dodatkowe informacje:

Data ostatniej aktualizacji: 2017-11-15 17:06
Autor: : Joanna Koterba

Nie możesz komentować tego wpisu