Poradnik Zdrowotny - porady, odpowiedzi na pytania dotyczące medycyny - newsy 

Dziecko u psychoterapeuty

Dziecięce zaburzenia psychiczne i emocjonalne niekiedy leczy się o wiele trudniej niż te same problemy u osób dorosłych. Przede wszystkim dzieci nie zawsze potrafią określić swoje odczucia, lęki czy nastroje. Depresja objawia się u nich często dolegliwościami somatycznymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że dobry specjalista powinien zdiagnozować dziecko i zaordynować leczenie. Nie wolno ulegać stereotypowemu myśleniu, że dzieci nie chorują na depresję, ponieważ smutne szacunki są takie, że z tego powodu wielu nieletnich odbiera sobie życie, a wcale nie musiało tak być, gdyby psychoterapia była wdrożona odpowiednio wcześnie.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Oczywiście psychoterapeuta (zobacz: psychoterapeuta kraków) dziecięcy to zupełnie inny specjalista, niż ten zajmujący się problemami dorosłych. Powinien od doskonale znać metody pracy z dzieckiem. Psychoterapia nieletnich wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku dorosłych. Sięga się po takie elementy jak sztuka czy muzyka lub psychodrama. Ta ostatnia metoda pozwala na wcielanie się w role. Dobra metodą terapeutyczną są także bajki terapeutyczne, opowiadające o jakimś konkretnym problemie. Poprzez poszukiwania rozwiązania dla bohatera, na przykład jeżyka, który bał się chodzić do szkoły, dziecko otwiera się i psychoterapeuta może poznać to, co kryje się w jego wnętrzu.

Łatwiej mówić też o uczuciach czy emocjach, kiedy dotyczą kogoś innego. Kiedy psychoterapeuta zapyta malucha o zdanie, dlaczego jeżyk tak bardzo boi się chodzić do szkoły, może usłyszeć sedno prawdziwego problemu dziecka. Praca z maluchami w tak delikatnej dziedzinie wymaga szczególnych kwalifikacji i podejścia i dlatego nie wolno wybierać przypadkowego psychoterapeuty, lecz specjalistę z polecenia, cieszącego się zaufaniem rodziców.

Dodatkowe informacje:

Data ostatniej aktualizacji: 2017-11-15 17:09
Autor: : Martyna Cech

Nie możesz komentować tego wpisu